Dişli kutuları diğer ifadeyle redüktörler; içlerinde çok sayıda dişli olan, mekanik sistemlerde hızı ve torku değiştirmek için kullanılan sistemlerdir. Redüktör, dönme hareketinin tork oranını dişliler vasıtasıyla değiştirmektedirler. Kullanılacağı makinaların ihtiyaçları doğrultusunda motor devrini düşürerek torkunu arttırmaktadırlar.
Dişli çark mekanizmaları, redüktörler, en geniş kullanım alanı olan, gerek iletilebilen güç gerekse ulaşılabilen çevre hızları bakımından da mekanizmalar içinde özel bir yeri bulunan mekanizmalardır.
İki dişli çarktan oluşan mekanizmada küçük olan, yani diş sayısı az olan dişliye pinyon, büyüğüne ise çark denir.
Dişli kutularının hızı, tahvil oranı ile belirtilir. Örneğin; 100:1 tahvil oranına sahip bir motorda, motor milinin 100 dönüşünde dişli kutusu çıkışındaki son dişlinin milinin bir dönüş yaptığı anlamına gelir. Yani hız 100 kat azalırken, tork ise buna bağlı olarak 100 kat artmış olur.
Akuple sistemlerde redüktörde kullanılan dişli kaliteleri önem arz etmektedir.
Dişli çark sistemlerinden oluşan redüktörler, günümüzde çimento-beton ve otomotiv gibi ağır sanayi kuruluşlarının yanı sıra ufak ölçekli üretim yapan fabrikalardan asansörlere robotlardan, vinç sistemlerine ve otomasyon sistemlerine kadar çok geniş bir yelpazede kullanılan önemli elemanlardır.

#Redüktör , #Dişli Kutusu, #Dişli Çark Mekanizmaları, #Dişliler
#Redüktör kullanım alanları, #Tahvil Oranı, #pinyon , #çark